54th annual Lock Cup | GALLERY

It was a great day for country horse racing as Lock held its 54th annual race meeting, with more than 500 people in attendance.

There were six races on the day attracting 40 horses from Port Augusta, Broken Hill, Ceduna, Streaky Bay, Louth Bay and Port Lincoln.

Warm weather was the order for the day with patrons taking advantage of the shaded seating areas.

Lock attracted another big crowd, with 535 patrons entering the grounds to enjoy the races, atmosphere, food and refreshments.

The new PIMMS bar was a huge hit with lots of ladies and gents enjoying their refreshments.

As usual the race club bar was busy all day.

Frosting and Sprinkles took on the catering having a huge variety of foods and hot and cold drinks.

The LADS (Lock and District Services) sold garfish and chips.

The children were kept entertained by Dirty Rascal Jumping Castle and were able to get their faces painted.

The very popular Fashions of the Fields attracted many ladies and gents, with red and white being the most popular colours.

The best race day hat had many patrons wearing a range of fascinators and hats.

Best dressed lady was won by Ellie Murphy from Warramboo, and runner up was won by Akiralie Jericho from Wudinna.

Best dressed man was won by Geoff Churchett, and runner up was won by Charlie Holman from Lock.

Best race day hat was won by Nicole Persic from Lock, and runner up was Val Dunstan from Tumby Bay.

The Ramsey Bros Case IH Lock Cup ran over 1900m was won by It's Humphrey, trained by Trevor Trenowden, and ridden by Murray Henderson.

Trainer of the day was won by John Hickmott.

Jockey of the day was won by Murray Henderson.

RACE 1

  • 1st - Meteors Man, Trainer - Michael Wayman, Jockey - Murray Henderson
  • 2nd - Bottle & Bird, Trainer - Trevor Trenowden, Jockey - Margaret Collett
  • 3rd - Serious Moonlight, Trainer - Ryan Dawson, Jockey - Gary Lo

RACE 2

  • 1st - Wedgebrook, Trainer - John Hickmott, Jockey - Brendan Sweeney
  • 2nd - Scary Go Round, Trainer - Robert King, Jockey - Gary Lo
  • 3rd - Rashyathere, Trainer - Brian Lear, Jockey - Murray Henderson

RACE 3

  • 1st - Scenic Mint, Trainer - Jackie Stoetzer, Jockey - Margaret Collett
  • 2nd - Knotted, Trainer - Kylie McKerlie, Jockey - Claudia Lions
  • 3rd - Kailua, Trainer - Mick White, Jockey - Murray Henderson

RACE 4

  • 1st - Magnus Magic, Trainer - John Hickmott, Jockey - Brendan Sweeney
  • 2nd - Choux Bacquat, Trainer - Julie Branford, Jockey - Krystal Bishop
  • 3rd - Turfonic, Trainer - Brenton Jones, Jockey - Margaret Collett

RACE 5 - LOCK CUP

  • 1st - It's Humphrey,Trainer - Trevor Trenowden, Jockey - Murray Henderson
  • 2nd - Banri De Hero, Trainer - Jackie Stoetzer, Jockey - Dean McWhitney
  • 3rd - Desert Minty, Trainer - Byron J Cozamanis, Jockey - Margaret Collett

RACE 6

  • 1st - Keep Digging, Trainer - Des Courtney, Jockey - Krystal Bishop
  • 2nd - Marianne Ruby, Trainer - Simon Drewitt, Jockey - Claudia Lions
  • 3rd - Hardashian, Trainer - Annette Harder, Jockey - Brendan Sweeney