Karcultaby hosts successful cross country run

More than 300 competitors took part in the recent 41st annual West Coast cross country run at Tcharkuldu Rock.

Hosted by Karcultaby Area School, other schools that took part were Streaky Bay Area School, Ceduna Area School, Crossways Lutheran School, Wudinna Area School, Miltaburra Area School, St Josephs School, Elliston Area School, Lock Area School, Port Lincoln High School and Port Lincoln Primary School.

With the highest number of registrations in the primary division to date, the Tcharkuldu Rock run is becoming increasingly popular.

Due to the high number of entrants this year the primary division, who run the three-kilometre track, was split into two starting groups with each team starting two minutes apart, while the junior, senior and open divisions ran the challenging 5km track.

The Tcharkuldu run provided Karcultaby students a unique opportunity to experience all aspects of hosting such a popular event such as catering, planning and logistics.

The presentation ceremony was held at the Minnipa Oval, with Karcultaby students providing catering.

Karcultaby school principal Louise Watson praised home economics teacher Rachel McEvoy and the students for their efforts in organising the day.

“Without the students, the day wouldn’t happen as all students from year 3 up are involved either by competing, catering or sitting at a marker station.”

Running such a large event successfully is something Karcultaby can be proud of.

RESULTS

BOYS PRIMARY DIVISION (135 entries)

1st: Jackson Petty, Wudinna Area School

2nd: Harrison Blight, St Joseph’s

3rd: Jay Johns, Streaky Bay Area School

TEAM EVENT

St Joseph’s

Due to a mishap during the race, the junior girls division did not end up running the full 3 kilometre track so, no individual places were awarded for that division.

BOYS JUNIOR DIVISION (32 entries)

1st: John Bascomb, St Joseph’s

2nd: Sam Mahar, Ceduna Area School

3rd: Harvey Fleming, Elliston Area School

TEAM EVENT

Ceduna Area School

GIRLS JUNIOR DIVISION (31 entries)

1st: Ella Stevens, Port Lincoln

2nd: Sienna Eldridge, St Joseph’s

3rd: Lily Miranda, Port Lincoln

TEAM EVENT

Streaky Bay Area School

SENIOR BOYS DIVISION (18 entries)

1st: Justin Carey, Port Lincoln High School

2nd: Ryan Trezona, Streaky Bay Area School

3rd: Adam Jericho, Wudinna Area School

TEAM EVENT

Port Lincoln High School

SENIOR GIRLS DIVISION (9 Entries)

1st: Lauren Carr, St Joseph’s

2nd: Meesha Dunn, Ceduna Area School

3rd: Jenna Enge, Port Lincoln High School

TEAM EVENT

St Joseph’s

OPEN DIVISION (10 entries)

1st: Tyron George

2nd: Andrew Hetzel

3rd: Dylan Liffner